Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Szanowni Państwo,
Przekazujemy Państwu  informację z Fundacji Dobra Sieć, zachęcając do odwiedzenia serwisu www.mojestypendium.pl.  Strona jest bazą aktualnych ofert stypendialnych oraz konkursów naukowych i artystycznych, skierowaną do uczniów, studentów, osób utalentowanych artystycznie lub sportowo.

 Informacja o stypendiach

Po raz kolejny rozpoczyna się rekrutacja szkół do bezpłatnego programu Szkoła Dialogu (semestr jesienny 2017), realizowanego przez Forum Dialogu - największą i najstarszą polską organizacją pozarządową zajmującą się dialogiem polsko – żydowskim.

Celem programu Szkoła Dialogu jest poszerzanie wiedzy na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Kierowany jest on do uczniów, którzy samodzielne odkrywają i upamiętniają historię przedwojennej społeczności żydowskiej w swojej miejscowości. Szkoła Dialogu oparta jest na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucze do przełamywania barier. Rokrocznie naszymi działaniami w sposób bezpośredni obejmujemy około 1200 gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dając im - poza wiedzą merytoryczną - również cały szereg kompetencji społecznych, co doceniają w ankietach ewaluacyjnych uczestnicy warsztatów, społeczność szkolna, dyrekcje szkół, władze miast i społeczności lokalne, które są beneficjentami pośrednimi projektu Szkoła Dialogu.

JAK WYGLĄDA UDZIAŁ W PROGRAMIE?

Uczniowie i uczennice uczestniczą w cyklu czterech warsztatów, podczas których przygotowują swój autorski PROJEKT – wycieczkę śladami Żydów ze swojej miejscowości. Warsztaty prowadzone są przez doświadczonych trenerów Forum Dialogu, którzy merytorycznie wspierają działania uczniów i przybliżają im kulturę żydowską. Wycieczki przygotowane przez uczniów biorą udział w ogólnopolskim konkursie na najlepszy projekt upamiętniający, a szkoły otrzymują tytuł Szkoły Dialogu. W efekcie programu Szkoła Dialogu powstaje wiele różnorodnych inicjatyw zorganizowanych przez uczniów: wymiany młodzieży z Polski i Izraela, blogi i strony internetowe poświęcone historii społeczności żydowskiej, amatorskie filmy fabularne i dokumentalne, foldery turystyczne, wystawy, happeningi, lokalne festiwale i wiele, wiele innych.

Najlepsze zrealizowane w danym roku kalendarzowym projekty wyróżniane są cennymi nagrodami dla uczniów, szkół i nauczycieli-opiekunów wręczanymi podczas dorocznej Gali Szkoły Dialogu. W ostatnich latach gośćmi honorowymi tego wydarzenia byli: profesor Władysław Bartoszewski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Rzecznik Praw Obywatelskich profesor Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, ambasadorzy Izraela, USA, Australii i Kanady  w Polsce, wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński oraz Henryk Wujec, Doradca Prezydenta RP.

W załączniku ulotka rekrutacyjna.

Julia Machnowska
Koordynatorka programu Szkoła Dialogu
Forum Dialogu Forum for Dialogue

Tel. + 48 22 551 50 26
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Program Międzynarodowego Festiwalu VII Teatralna Karuzela
Organizator wydarzenia Teatr Pinokio w Łodzi, ul. Kopernika 16.

27 maja, sobota
godz. 14.30 - Teatr na prowadzeniu / debata  / Mała Scena Teatru Pinokio  / prowadzenie - Sylwia Chutnik - W tematykę festiwalowych refleksji wprowadzi widzów otwarta debata „Teatr na prowadzeniu”, moderowana przez Sylwię Chutnik, dotycząca roli sztuki w kształtowaniu postaw obywatelskich i odpowiedzialności artystów za edukację artystyczną młodego pokolenia. Do dyskusji zapraszamy nauczycieli, pedagogów, naukowców, twórców, animatorów.

29 maja, poniedziałek
godz. 9.00 - Wania. Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy / spektakl Teatru Karlsson Haus z Rosji / Mała Scena Teatru Pinokio / cena - 19 zł
godz. 10.00-11.00 - czytanie performatywne "Przygód Pędrka Wyrzutka" / Park Sienkiewicza / dla dzieci w wieku 10+
godz. 11.00 - Wania. Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy / spektakl Teatru Karlsson Haus z Rosji / Mała Scena Teatru Pinokio / cena - 19 zł
godz. 11.00-13.00 - Nasi ojcowie i matki pracują / ilustratorskie warsztaty dla szkół (dzieci w wieku 7+) / Park Sienkiewicza / prowadzenie - Jan Bajtlik
godz. 13.00-16.00 - Teatr w parku / działania animacyjne / Park Sienkiewicza / prowadzenie - animatorzy i animatorki z Teatru Pinokio

Czytaj więcej: Teatr Pinokio w Łodzi proponuje: Dzień Dziecka - wydarzenia Teatralnej Karuzeli dla 13+10+7

Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie poszukuje autorów, redaktorów merytorycznych modyfikacji PPKZ i trenerów spotkań.

Ośrodek Rozwoju Edukacji zaprasza do współpracy autorów i redaktorów merytorycznych zainteresowanych pracą nad modyfikacją podstaw programowych kształcenia w zawodach w ramach projektu POWER pt. „Partnerstwo na rzecz kształcenia zawodowego”. Rekrutacja otwarta dotyczy 30 grup zawodowych, w każdej z nich wyłonione zostaną 3–4 osobowe zespoły.

Szczegóły i zasady naboru dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej ORE.

Nabór autorów i redaktorów merytorycznych dla kolejnych 8 grup zawodów przeprowadzony będzie w trybie postępowania przetargowego. Ogłoszenie ukaże się w BIP w zakładce Zamówienia powyżej 30 tysięcy €.

Projekt poszukuje też do współpracy trenerów spotkań z zespołami autorów modyfikacji podstaw programowych kształcenia w zawodach. W wyniku naboru zostanie zrekrutowanych 11 trenerów – jeden trener będzie współpracował z zespołem autorów przypisanych do jednej z 11 grup branżowych.

Szczegóły i zasady naboru znaleźć można w BIP ORE.

Termin rekrutacji upływa 3 maja 2017 roku o godzinie 23.59.

Zadanie realizowane jest w ramach projektu „Partnerstwo na rzecz kształcenia zawodowego. Etap 3. Edukacja zawodowa odpowiadająca potrzebom rynku pracy”.

Fundacja Edukacja dla Demokracji (Warszawa, Polska) oraz Laboratorium Edukacji Obywatelskiej „Poszuk” (Lwów, Ukraina) zapraszają nauczycieli pracujących z młodzieżą w wieku 11-16 lat do udziału w warsztacie dla nauczycieli z Polski i z Ukrainy, chcących nawiązać współpracę międzynarodową. Do udziału w „Swatce” zapraszamy przedstawicieli szkół, które wcześniej nie uczestniczyły w tych warsztatach i które nie mają partnerskiej szkoły na Ukrainie. W 2017 roku planowane są 2 terminy warsztatów:

·         w dniach 26-29 czerwca 2017 r. pod Warszawą;

·         w dniach 24-27 sierpnia 2017 r. pod Lwowem (Ukraina).

Warsztaty dają szkołom możliwość znalezienia partnerów z Ukrainy, z którymi będą mogli zorganizować wymianę młodzieży. Pozwalają również nauczycielom biorącym w nich udział wzmocnić swoje umiejętności pisania projektów edukacyjnych.

Czytaj więcej: Swatka polsko-ukraińska

Teatr Pinokio w Łodzi zachęca do tworzenia!

Zachęcamy uczniów i nauczycieli grup szkolnych i przedszkolnych do podjęcia działania twórczego po obejrzeniu najnowszego spektaklu „Samograj”.

Co jest do zrobienia? Proponujemy, by klasa/grupa po obejrzeniu przedstawienia spróbowała ożywić kulę – rekwizyt spektaklu. Akcję można sfotografować lub nagrać (do 1,5 min.)

Nagrody
Każda grupa otrzyma od nas dyplom z podaniem nazwy szkoły, klasy oraz nazwiskiem jej opiekuna, a najbardziej oryginalne kreacje nagrodzimy opublikowaniem na Facebooku Teatru.

Terminy
Prace grup oglądających spektakl w marcu powinny zostać przesłane do 20 kwietnia 2017.
Prace grup oglądających spektakl w kwietniu powinny zostać przesłane do 18 maja 2017.

Czytaj więcej: Ile może zdziałać kula?

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przy współpracy z Centrum Egzaminacyjnym Instytutu Goethego w Łodzi oraz z przedstawicielami Landu Badenia Wirtembergia przygotowuje wizytę studyjną w Badenii Wirtembergii dla nauczycieli języka niemieckiego z regionu łódzkiego w terminie 12-18 MARCA 2017 roku.
Projekt ten zakłada organizację tygodniowego szkolenia dla 20 nauczycieli języka niemieckiego z Województwa Łódzkiego w Studienhaus Wiesneck we Fryburgu. Program szkolenia umożliwi polskim nauczycielom języka niemieckiego poznanie nowych rozwiązań w dydaktyce i metodyce nauczania języka niemieckiego, podniesienie kompetencji językowych, ponadto odbędą się hospitacje w szkołach, co będzie też doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy o naszym regionie partnerskim.

ZAPROSZENIE NA WIZYTĘ STUDYJNĄ

Łódzkie nagradza najzdolniejszych!

XI edycja jednorazowych stypendiów naukowych Marszałka Województwa Łódzkiego

1 lutego 2017 roku rozpoczyna się XI edycja stypendiów naukowych Marszałka Województwa Łódzkiego. Stypendium przyznawane jest w dwóch kategoriach: „uczeń” i „student”. Beneficjentami konkursu są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, słuchacze kolegiów oraz studenci kierunków z następujących dziedzin nauki:

 

Czytaj więcej: Łódzkie nagradza najzdolniejszych! 

Ferie w teatrze Pinokio

W zimowe wakacje zapraszamy do Pinokia na spektakle i warsztaty familijne. Podczas spotkań integrujących dzieci z ich opiekunami, spróbujemy porozmawiać o rodzinnych relacjach i ich znaczeniu. Przyjrzymy się zbójeckim bandom dzieci i strachowi towarzyszącemu każdemu – bez względu na wiek. A w dniu babci i dziadka posłuchamy historii, które ich wnuki lubią najbardziej.


15.01.2017 niedziela, godz. 12 „Ronja, córka zbójnika”
dla rodzin z dziećmi 7+

Po spektaklu zapraszamy na warsztat rodzinny „Ja i moja banda – przygotowanie do przeżycia w rodzinie”. Warsztat będzie zbudowany wokół osobistego doświadczania rodziny, tego czym dla mnie jest, jaka jest, co w niej charakterystycznego, co z niej czerpię i co do niej wnoszę. Przyjrzymy się także buntowniczej naturze dzieci. Bunt to nieodzowny etap rozwoju każdego młodego człowieka – okres, w którym kształtuje się jego tożsamość, ale jednocześnie podważa istniejący porządek. To może być dla rodziny poważne wyzwanie. Warto się do niego przygotować.

Czytaj więcej: Zaproszenie do teatru Pinokio

Teatr "Pinokio" w Łodzi gorąco zachęca do skorzystania z następujących propozycji, dokładniej przedstawionych w załącznikach:

7 grudnia 2016r. o g. 15:30 w Teatrze "Pinokio" rozpocznie się konferencja – w formie warsztatów teatralnych - dla nauczycieli. Jest to podsumowanie i zaprezentowanie szerszemu gronu efektów eksperymentalnych działań, prowadzonych w ramach projektu „Włącz teatr”. W kolejnych latach teatr "Pinokio" planuje poprowadzenie takiego projektu dla nauczycieli I oraz  III/IV etapu edukacyjnego, dlatego już teraz teatr pragnie zainteresować Państwa tym, co wypracowano dla II etapu edukacyjnego.

---> ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ <---

8-12 grudnia 2016r. teatr "Pinokio" proponuje bezpłatne warsztaty dla młodzieży w wieku od 15 do 21 lat prowadzone przez artystów Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Jest to propozycja dla Państwa własnych dzieci, dla uczniów, jeśli są w odpowiednim wieku.

---> ZAPROSZENIE NA WARSZTATY <---

Teatr "Pinokio" zachęca Państwa do lektury artykułu o wyjątkowej propozycji spektaklu o tematyce filozoficznej + warsztaty oraz korzystania z tej możliwości: http://www.wckp.lodz.pl/sites/default/files/gazeta_nr_16.pdf (str.17 „Dobre Praktyki”)

Teatr "Pinokio" rozpoczyna przyjmowanie rezerwacji na swoje spektakle grane od lutego do kwietnia 2017r.

Z wyrazami szacunku
Ilona Bujnowicz-Szewczyk
Dział Produkcji i Promocji

tel. +48 42 636 66 90
kom. 609734901
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Teatr "Pinokio" w Łodzi
ul. Kopernika 16
90-503 Łódź